Przepis na dobrą dietę przy redukcji – poradnik dla początkujących kulturystów

Na samym początku warto przypomnieć, czym jest sama dieta redukcyjna. Otóż, celem stosowania takiej diety jest pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz nadmiernych kilogramów. Jest to dość długi proces, a jego podstawę stanowi panowanie nad własnym metabolizmem.

  • Określenie zapotrzebowania kalorycznego – należy bardzo dokładnie wyliczyć, ile potrzebujemy energii dla naszego organizmu.
  • Określenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej i kilogramów, których chcemy się pozbyć.
  • Wyszczególnienie części ciała, które według nas muszą ulec szczególnej poprawie.
  • Bardzo ważne jest obliczenie wskaźnika BMI – pomoże nam to przy układaniu diety. Znajomość wskaźnika pozwoli nam również obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne.
  • Regularne spożywanie posiłków – najlepiej jest spożywać posiłki co 3-4 godziny w ciągu dnia. Ilość posiłków nie powinna przekraczać 6. Przyjmowanie posiłków w ten sposób, pozwoli nam na pobudzenie metabolizmu.
  • Odpowiednio ułożona dieta – przy właściwym odżywianiu, zapobiegniemy katabolizmowi. Jest to proces, przez który dochodzi do rozpadu tkanek mięśniowych. Co za tym idzie – zwiększa się tkanka tłuszczowa. Wiadomym jest, że przy diecie redukcyjnej całkowicie niewskazane jest spożywanie produktów wysoko przetworzonych i szczególnie kalorycznych.
  • Stosowanie zamienników – ta zasada tyczy się przede wszystkim przekąsek, do których praktycznie wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni.

W trakcie diety redukcyjnej, koniecznie musimy obserwować swoje postępy. Jest to czynność, która pozwoli nam się cieszyć efektami. Oprócz tego, obserwując, jak podczas diety zmienia się nasze ciało, możemy zawsze wychwycić zmiany, których się nie spodziewaliśmy lub takie, które są niepożądane. Warto więc w tym okresie robić sobie zdjęcia – mniej więcej w tych samych ubraniach i pozycjach, zapisywać wagę oraz obwód poszczególnych partii ciała.

Trener personalny Dominik Kopczyński informuje: „Dieta odchudzająca wiąże się ściśle z wprowadzeniem do naszego życia aktywności fizycznej„.

Cechy diety przy redukcji

  • Węglowodany – aby je pozyskać, należy spożywać takie produkty spożywcze jak gruboziarniste kasze, pełnoziarniste pieczywo i makarony, brązowy ryż.
  • Białko – w trakcie diety redukcyjnej należy spożywać chude mięso, ryby oraz niektóre produkty mleczne, np. ser twarogowy.
  • Tłuszcze muszą być nienasycone – warto wprowadzić do diety orzechy oraz Petki dyni czy orzechów. Równie dobrym rozwiązaniem będzie oliwa z oliwek oraz olej rzepakowy.
  • Warzywa posiadają dużo błonnika, witamin oraz innych, przydatnych substancji. Poza tym, warzywa są mało kaloryczne i nadają się do każdego posiłku.
  • Suplementy – podczas diety redukcyjnej należy ograniczać odżywki, które posiadają dużo węglowodanów. Oprócz tego, produkty wspomagające spalanie nie są konieczne w tym przypadku.

Dieta przy redukcji wymaga od nas również stosowania odpowiednich ilości konkretnych produktów spożywczych. Przestrzeganie odpowiedniej ilości kalorii, pozwoli nam utrzymać prawidłowy bilans. Pilnując ilości kalorii, możliwe jest dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości wszystkich składników odżywczych. Poza tym, liczenie kalorii będzie nam ułatwiać organizowanie codziennych posiłków. Warto jednak pamiętać, że układanie planu żywieniowego może być zbyt trudne dla nas samych, zwłaszcza jeśli nie mamy zbyt dużej wiedzy na temat diety redukcyjnej. W takim przypadku, będziemy musieli skorzystać z porady trenera personalnego lub dietetyka.

Istotne fakty

Decydując się na dietę redukcyjną, musimy pamiętać o jednym – nie wolno stosować głodówek pod żadnym pozorem. Regularne spożywanie posiłków pomoże nam wzmożyć pracę jelit, przez co wszystkie produkty spożywcze zostaną szybko strawione i rozprowadzone po organizmie. Jak dodaje Kopczyński: „Głodzenie się jest przyczyną katabolizmu”.
Na każdy kilogram naszego ciała przypada odpowiednia ilość gramów tłuszczów, węglowodanów, białka itp. Ilość tych substancji, jakie powinniśmy zawrzeć w swojej diecie, jest indywidualną sprawą. Każdy z nas ma inny organizm, z czym wiąże się zapotrzebowanie na konkretne składniki. To dlatego, ustalając dietę, powinniśmy udać się do specjalisty, jakim najczęściej jest dietetyk lub trener personalny.
Dieta redukcyjna powinna iść zawsze w parze z ćwiczeniami. Treningi również muszą być ustalane z trenerem. Sami, często możemy tylko sobie zaszkodzić niż pomóc, nie korzystając z pomocy specjalistów. Redukcja jest bardzo skomplikowanym procesem, który wymaga od nas wielu wyrzeczeń i pracy.


Poznaj idealne diety dla Twoich potrzeb, skorzystaj z fachowego doradztwa Dominika Kopczyńskiego, trenera personalnego. Odwiedź  jego stronę i poproś o ułożenie diety.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *