Suplementy diety a środki wspomagające odchudzanie

Po lekach bez recepty, drugą grupą najczęściej kupowanych produktów w aptekach są suplementy diety. Stały się one ostatnio niezwykle popularne, m.in. na skutek intensywnych kampanii reklamowych w mediach. Suplementy diety to preparaty zawierające składniki odżywcze, witaminy itp., które zażywa się w celu uzupełnienia diety ubogiej w te składniki. Suplementy diety zazwyczaj sprzedawane są w aptekach, dlatego powszechnie uważa się je za produkty bardzo podobne do leków.

Suplementy diety a odchudzanie

Powszechnie stosowanymi suplementami diety są preparaty witaminowe, zazwyczaj sprzedawane w tabletkach. Jedna tabletka takiego preparatu zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały dorosłego człowieka. Istnieje też wiele suplementów diety o bardziej wyspecjalizowanym działaniu, np. zawierające witaminy A i E, które poprawiają wygląd skóry. Wiele jest suplementów, których głównym składnikiem jest magnez, pomagający zwalczyć skutki stresu. Na włosy i paznokcie dobrze działają suplementy diety np. z wyciągiem ze skrzypu polnego. Kulturyści zażywają suplementy pomagające w budowie masy mięśniowej.

Chociaż zażywanie tego typu produktów może przynieść korzystne efekty, nie oznacza to, że każdy może je zażywać. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że suplementy przeznaczone są dla osób, których dieta nie zapewnia odpowiedniej ilości składników odżywczych. Ktoś, kto zdrowo się odżywia, nie potrzebuje korzystać z tego typu środków, gdyż z dietą organizm otrzymuje wszystko to, czego potrzebuje. Uzupełnianie zbilansowanej diety suplementami przynosi więcej szkody niż pożytku, gdyż nadmiar witamin nie jest wcale dla organizmu korzystny i może przynieść groźne skutki. Trzeba ponadto pamiętać o tym, że suplementy diety zawierają witaminy i minerały syntetycznego pochodzenia, a dla organizmu najłatwiej przyswajalne są te naturalne, zawarte w pożywieniu.

Środki wspomagające odchudzanie

Bardzo popularną wśród klientów aptek grupę parafarmaceutyków stanowią środki wspomagające odchudzanie. Bardzo wielu ludzi boryka się z mniejszą lub większą nadwagą. Koncerny farmaceutyczne oferujące preparaty wspomagające odchudzanie obiecują nam, że przy regularnym zażywaniu odpowiednich parafarmaceutyków stracimy zbędne kilogramy szybko i bez kłopotu. Apteki internetowe i tradycyjne oferują całą gamę produktów wspomagających odchudzanie, których działanie oparte jest na różnych substancjach czynnych. Dostępne są produkty zwane spalaczami tłuszczu, których działanie oparte jest na przyspieszeniu tempa przemiany materii oraz zmniejszeniu łaknienia. Jednym z popularniejszych są środki zawierające L-karnitynę, która oprócz tego ma działanie pobudzające. Popularne są preparaty odchudzające zawierające w swoim składzie chrom, który hamuje łaknienie.

Częstym składnikiem produktów odchudzających jest także błonnik, który pęcznieje w żołądku, dając w ten sposób uczucie sytości. Jeśli chodzi o zażywanie suplementów wspomagających odchudzanie, sprawa nie jest jednak tak łatwa jak mogłoby się wydawać. Preparaty dostępne w aptekach bez recepty jedynie ułatwiają odchudzanie. Zrzucenie zbędnych kilogramów bez wyrzeczeń nie jest jednak możliwe. Środki takie nie przyniosą żadnego efektu, jeśli nie będziemy przy ich stosowaniu utrzymywać diety i ćwiczyć. Wiele z parafarmaceutyków ułatwiających odchudzanie w rzeczywistości nie działa wcale albo może nie działać w przypadku konkretnej osoby. Wybierając preparat odchudzający, trzeba także zastanowić się, czy nie bierzemy innych leków, gdyż pomiędzy obydwoma może dojść do szkodliwych interakcji. W takiej sytuacji najlepiej zapytać o poradę lekarza lub farmaceutę przed zakupieniem preparatu. W aptekach są także dostępne leki na receptę, które dają wymierne efekty w postaci utraty wagi, jednak leki takie mogą być przepisane jedynie przez dietetyka osobie z dużą nadwagą, którą trudno zrzucić jedynie przy pomocy diety i ćwiczeń.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *